Wielu pacjentów myli masaż relaksacyjny z leczniczym. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice w tych zabiegach i kiedy ich stosowanie przynosi najlepsze rezultaty – sprawdź koniecznie i wybierz masaż właściwy dla siebie!

Masaż może wspomagać leczenie wielu chorób i zminimalizować dolegliwości bólowe. Kluczem do skutecznej terapii jest odpowiednio dobrany zabieg do konkretnego schorzenia. Spora część pacjentów wciąż nie rozróżnia podstawowych technik masażu. Ty także do nich należysz? W takim razie zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Przedstawiamy w nim krótką charakterystykę masażu leczniczego i relaksacyjnego.

Co jest podstawą masażu leczniczego i relaksacyjnego?

Oba te zabiegi są formą masażu klasycznego, w którym wykorzystuje się techniki:

 • głaskania
 • rozcierania
 • potrząsania
 • oklepywania

Zależnie od rodzaju zabiegu różni się on intensywnością – nietężeniem poszczególnych ruchów, które wykonuje się w odpowiedniej kolejności. Jednak bez względu na to, czy mowa o masażu leczniczym, czy relaksacyjnym, fizjoterapeuta zaczyna i kończy terapię techniką głaskania. Pozwala ona odprężyć się i wywołuje stan błogości, a także pomaga w przywróceniu równowagi psychofizycznej pacjenta.

Jak działa masaż leczniczy (klasyczny) i jakie są jego główne założenia?

Podczas wykonywania zabiegu fizjoterapeuta oddziałuje na całe ciało pacjenta lub tylko na wybrane partie, np. kręgosłup, kark, stawy czy plecy. Technika ta ma zastosowanie nie tylko lecznicze, ale i w profilaktyczne.

 1. Eliminuje obrzęki i poprawia pracę układu krwionośnego oraz limfatycznego.
 2. Ujędrnia i uelastycznia skórę, a także jest pomocna w walce z cellulitem.
 3. Modeluje sylwetkę i jest wskazana dla aktywnych sportowców, którzy na co dzień są narażeni na wszelkiego rodzaju kontuzje i urazy.

Charakterystyka i zalety masażu relaksacyjnego

 1. Bardzo dobre efekty daje połączenie masażu relaksacyjnego z aromaterapią – olejki zapachowe intensyfikują doznania dzięki receptorom węchu, wprowadzając pacjenta w pozytywny nastrój, wyciszając ciało i umysł.
 2. Działa rozluźniająco i antydepresyjnie – odpręża, poprawia samopoczucie i stan zdrowia.
 3. Łagodzi bóle i likwiduje napięcie mięśniowe.
 4. Usprawnia pracę układu krążenia i ciśnienia krwi – stabilizuje prawidłowy rytm serca.

Jaki masaż wybrać?

Jeśli źródłem napięcia jest długotrwały stres, ulgę przyniesie masaż relaksacyjny. Podczas zabiegu wzmaga się uwalnianie endorfin, które wprowadzają pacjenta w błogi nastrój.
Gdy natomiast napięcie mięśniowe wynika z przeciążenia, należy zastosować masaż leczniczy. W tym przypadku warto najpierw wykonać dokładniejsze badania. Pomoże to dostosować właściwą terapię i liczbę zabiegów do potrzeb pacjenta.

Pamiętaj!

Najważniejsza jest regularność. Aby wybrany rodzaj terapii przyniósł pożądany skutek, zaleca się przynajmniej kilka sesji (5-10). Bardzo dobre efekty daje połączenie masażu leczniczego z wykorzystaniem niektórych technik relaksacyjnych – to doskonała forma przygotowania do innych zabiegów zdrowotnych. Taka terapia jest w pełni bezpieczna i w zasadzie nie ma przeciwwskazań do jej wykonywania. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.